Popradský literárny klub pomáha vyhrávať celoslovenské súťaže

od | okt 3, 2023 | Inšpiratívny projekt | 0 komentárov

Máme ho u nás už roky – pôvodne ako súčasť Podtatranskej knižnice, dnes už ako samostatné občianske združenie. Vďaka nemu majú Popradčania možnosť zažiť literárne podujatia s lokálnymi autormi, ale aj  s celoslovensky známymi hosťami. A ak sa rozhodnete stať členmi, pomôže vám zdokonaliť vlastnú tvorbu a získať tak napríklad aj celoslovenskú literárnu cenu, ako sa to už neraz stalo. Popradský literárny klub prináša do nášho mesta zážitok z literatúry a z jej tvorenia.

Bežný človek sa s klubom mohol stretnúť najmä prostredníctvom početných podujatí v predcovidovej dobe. Noc literatúry, Deň literatúry, poetické a literárne večery, autorské besedy či literárne workshopy – za všetkými týmito akciami sú nadšení milovníci dobrej literatúry, ktorí sú zároveň členmi Popradského literárneho klubu. No jeho jadrom sú najmä stretnutia autorov.

Prebiehajú spravidla raz za dva mesiace, podľa možností i častejšie. V niektorej z popradských kaviarní sa zíde niekedy päť, niekedy aj pätnásť ľudí, navzájom si čítajú vlastnú tvorbu a získavajú na ňu spätnú väzbu. „Členovia klubu sa venujú rôznym literárnym  žánrom. Píšu poéziu, prózu, ale  aj fejtóny, reportáže alebo dramatické texty,“ vysvetľuje Lenka Fábryová, vedúca klubu. Ako dodáva, do klubu môže vstúpiť každý, bez ohľadu na vek. Zámerom je, aby sa autori vzájomne obohacovali a motivovali sa posúvať svoju tvorbu na vyššiu úroveň.

Ak má človek vzťah k literatúre, ale aktívne netvorí, dvere sa pred ním určite nezatvoria. Práve naopak: „Ktokoľvek, kto má záujem o literatúru, je medzi nami vítaný. Mnohokrát sa rozprávame o knihách, o tom čo sme čítali alebo čo nás zaujalo. Vedieme aj rozhovory o kultúre všeobecne, v klube máme aj ľudí, ktorí maľujú, majú vzťah k hudbe, tvoria texty piesní,“ spresňuje Lenka. 

Stretnutia autorov sú aj výbornou príležitosťou na udržiavanie si prehľadu o literárnej scéne na Slovensku. Vzájomne si radia aj čo sa týka celoslovenských súťaží alebo literárnych grantov. Vzhľadom na rôznorodosť skupiny – prichádzajú skúsení tvorcovia, ale aj úplní začiatočníci z radov stredoškolákov, nezriedka si spoločne tiež prejdú aj základné pravidlá tvorby prózy a poézie či odporúčania na odbornú literatúru.

„V poézii je treba vyhnúť sa gramatickému rýmu, text by mal plynúť prirodzene, dôraz sa kladie na metaforu, originalitu myšlienky a obrazov. Čo sa týka prózy, tam je to oveľa komplikovanejšie kvôli množstvu útvarov, ale takisto je dobré mať naštudované, čomu sa vyhnúť a napríklad vedieť, ako sa má vystavať dramatický oblúk alebo mať jasne určený charakter postavy,“ vymenúva tipy pri tvorbe Lenka.

Členovia sú k sebe empatickí a citliví. Lenka spomína situácie, keď bol niektorý z autorov rozhodnutý prečítať ukážku tvorby, ale nakoniec to nedokázal a bolo to v poriadku. „Do textov často vkladáme svoje najvnútornejšie prežívanie, preto rešpektujeme, keď sa niekto práve necíti na to, aby sa oň delil.“

Klub sa môže pochváliť aj viacerými víťazstvami v celoslovenských súťažiach. Najčerstvejšou víťazkou je Lena Hončárová, ktorá v lete získala Zlaté pásmo v kategórii poézia v súťaži Literárny Zvolen. Ďalšie členky Mirizmá Kirkov a Valéria Endreszová sa v minulosti stali víťazkami Novomestského Senice. Viacerí popradskí autori sa tiež umiestnili v súťaži prózy Jašíkove Kysuce, ale aj v jednej z najprestížnejších prozaických súťaží Poviedka. Do finálovej desiatky sa dostali napríklad Gabriela Alexová alebo Karlos Kolbas, ktorému zároveň vyšla kniha vo vydavateľstve KK Bagala.  Vydanými knihami sa môžu pochváliť aj ďalší. Samotná Lenka v roku 2019 publikovala svoj debut Do neba ma nevezmú vo vydavateľstve Marenčin PT. Ďalšia členka Oľga Šifrová zase píše texty piesní pre Roba Opatovského.

Bohato rozbehnutú aktivitu Popradského literárneho klubu na značný čas pozastavila situácia spojená s koronavírusom. Nemožnosť sa stretávať a obmedzenia hromadných podujatí ich prinútili spomaliť. No po rokoch sa klub opäť nadychuje a pripravuje pre Popradčanov nové aktivity. Členovia by radi zopakovali úspešné podujatia, na ktorých neraz vystúpili aj známi slovenskí herci či speváci, ale aj lokálni tvorcovia. Ich ponuku môžete sledovať napríklad na www.pplitklub.sk, Facebooku @Popradský literárny klub alebo aj na webe copoprad.sk.

Najbližšie stretnutie Popradského literárneho klubu sa uskutoční 16. novembra o 17.30 v Groteska Art Café v Poprade.

Chceš vedieť čo sa deje v POPRADE?

Nechaj nám tvoj email a budeme ťa informovať. Každý týždeň od nás dostaneš prehľadný zoznam najbližších podujatí priamo do tvojej emailovej schránky.

You have Successfully Subscribed!