Tatiana pochádza z Košíc a Lucia z Vysokých Tatier. Aj tak si obe zamilovali mesto Svit. Aktivity ich občianskeho združenia, však presahujú hranice tohto mesta. Za sedem rokov existencie Občianskeho združenia NATURALISTA zorganizovali jazzový festival, vytvorili komunitnú záhradu, ale aj mapu baťovej architektúry. Hoci tieto veci na prvý pohľad nesúvisia, spája ich jedna myšlienka.
OZ NATURALISTA vzniklo v roku 2016, prvou aktivitou bolo založenie a vybudovanie komunitnej záhrady o rok neskôr. Najprv bola umiestnená medzi dvoma blokmi vo Svite. Teraz sídli v priestoroch základnej školy na ulici Komenského. Volá sa Šafrán a slúži aj ako pomôcka na environmentálne vzdelávanie. O niečo neskôr v kooperácií vybudovali aj exteriérovú učebňu, ktorá sa teší veľkej obľube na škole. V tomto roku pribudne aj dažďová záhrada. Hlavným účelom tejto novinky bude zachytávať dažďovú vodu, ktorá teraz odchádza do kanalizácie. Zároveň sa týmto vytvorí príjemný priestor, kde budú môcť rodičia počkať na svoje deti, ale bude otvorená aj pre širokú verejnosť.
One Two Jazz v roku 2019 bol festival, ktorý sa konal počas dvoch piatkov v Tatranskej galérii v Poprade. Tu Tatiana využila svoje predošlé skúsenosti. Ešte ako študentka pracovala pre jeden košický jazzový festival. Popradčania mohli vďaka tomu vidieť významne slovenské mená tohto žánru. Pred štyrmi rokmi zahrali okrem iných aj klaviristi Alan Bartuš, Arpád Farkaš a saxofonista Milo Suchomel. Vynikajúcou správou pre nás je, že po prestávke sa tento rok chystá jeho pokračovanie.
Keď sa s Tatianou rozprávame o ďalšej z ich aktivít, zaznie slovné spojenie: „Koncept máp.“ Koncept preto, lebo majú konkrétny cieľ a je ich už niekoľko. Prvá z nich, Baťova architekTÚRA je z roku 2021 a bola nasledovaná aj komentovanou prehliadkou. Zameriava sa na priemyselné a architektonické dedičstvo, ktoré tvorí významné genius loci mesta Svit, ako aj na ich tvorcu, ktorým je firma Baťa a to všetko prostredníctvom vizuálneho umenia.
Mapa/vrstvy Umenie vo verejných priestoroch mesta Poprad, ktorá vznikla v rámci projektu AkupunkTÚRA Poprad je z roku 2022 a približuje sochy, mozaiky, sgrafitá, reliéfy na území mesta. Na to nadväzuje najnovšia mapa s grafikami, Imrich Svitana: Umenie vo verejných priestoroch mesta Poprad. Jej predstavenie bolo v marci tohto roku. Spolu s ostatnými si ju budete môcť bezplatne vyzdvihnúť od polovice mája ̶ keďže sa už medzičasom rozobrala, v kníhkupectve Christiania, kaviarni Kávičkáreň a v Mestskom informačnom centre Poprad. Momentálne v OZ NATURALISTA pracuje na novom projekte, v ktorom by chceli zmapovať architektúru vo Vysokých Tatrách.
Na prvý pohľad všetky tieto aktivity spája len máločo. Komunitná záhrada, koncerty a mapy. Členkám OZ NATURALISTA však záleží na tom, ako sa žije v ich meste a okolí. Učia aj nás ostatných vnímať, čo máme okolo seba a chcú inšpirovať k tvorbe funkčného verejného priestoru. Lebo aj to, v akom prostredí čakáte na svoje deti, kým im skončí vyučovanie, vám vie spríjemniť deň. Tým, že umenie okolo ktorého chodíme denne, ukážu a pomenujú, nám ostatným pomôže pochopiť jeho krásu a hodnotu. Zorganizovaním jazzového festivalu zase prispievajú k rôznorodosti kultúry v Poprade.
FOTO: Filip Zacher, archív Tatiany Ducaiovej