To Punky

Kultúrna zima priniesla do Popradu kultúrne oteplenie

od | mar 20, 2024 | Inšpiratívny projekt | 0 komentárov

Koncerty, workshopy, výstavy umenia regionálnych umelkýň, Slam poetry, poéziu i koncerty DJ-ov – to všetko nám doniesla Kultúrna zima – viacžánrový mini-festival na Koľaji 22! Obzrite sa s nami za tým, čo festival ponúkol.

Hneď po príchode sme si v ľavom krídle Koľaje mali možnosť pozrieť expozíciu Ivany Mlynárovej. „Už dlho som plánovala vytvoriť látku z modrej farby, ktorá by sa nerozpadla a vďaka zadaniu zo školy, som to konečne zrealizovala.“ Látku už používala na rôzne fotenia, teraz ju nainštalovala a nasvietila v priestore. Pod látkou sme mohli vidieť fotky, akým spôsobom bola už látka použitá.

Ivana Mlynárová

Ivana Mlynárová – silikonasté modrum

Viac o Ivane a jej tvorbe sa dočítaš v našom minulom článku.

V tej istej miestnosti sa nachádzala aj knižnica so starými knihami, ktoré sme si mohli prelistovať a nahliadnuť tak do jednej zo zbierok OZ Rozpuk. Príjemnú atmosféru v dotvárala gramofónova hudba.

OZ Rozpuk a ich zbierka zaujímavých kníh

OZ Rozpuk a ich zbierka zaujímavých kníh

„SMÄD sú kreatívne večery, na ktoré pozývame ľudí z nášho okolia, počas týchto akcií všetci spoločne maľujú, kreslia, ,čarbajú’ na jedno spoločné plátno alebo pod jednou myšlienkou vytvárajú jedno spoločné dielo,” hovoria študentky VŠVU Ivana Mlynárová a Aneta Hradilová, autorky projektu SMAD, ktorý sme si mohli vyskúšať aj počas festivalu.

Počas prvej hodiny sme tvorili spoločného dielo a maľovali na dlhú látku prestretú cez obe miestnosti v pravom krídle Koľaje. 

Kreatívny projekt SMÄD

„Myšlienkou SMÄDu je snaha o prepojenie komunít umelcov, ale aj ne-umelcov. Tiež sa snažíme umožniť každému zo zúčastnených uvoľniť sa prostredníctvom tvorenia. Priali sme si, aby každý nechal svoje vnútorné dieťa tancovať na vrchole pastelky, alebo iného výtvarného prvku, bez tlaku z tvorby a najmä z výsledku. Tvorenie pre radosť a relaxáciu,“ dopĺňajú.

Balanceboard

Trénovanie na „suchu“

Snehu sme sa síce nedočkali, ale napriek tomu festivalovú paletu usporiadatelia rozšírili o športovú dávku adrenalínu. Organizátori spojili kultúrnu rodinu s doskovou komunitou! Mali sme jedinečnú šancu vyskúšať si balanceboardy s inštruktorom Milošom Guzym. Preverili sme svoje balančné schopnosti a zasúťažili sme si o ceny od miestneho BonBon skateshop.

Ivana Šebestová

Sneh – to bol názov krátkeho animovaného filmu od Ivany Šebestovej, ktorý sa premietal počas tohto multižánrového festivalu. Mnohovrstevná filmová výpoveď sa výtvarne aj ideovo dotýkala kultúr Ďalekého východu. Hlavná hrdinka zisťuje, že zmyslom jej cesty je prekonať ilúziu, ktorá zahaľuje pravdu. Autorka v diele rozvíja charakteristické rysy svojho rukopisu: plôškovú 2D animáciu, maliarsky výtvarný prístup, ale aj netradičné naratívne postupy. Tematickým ťažiskom jej práce zostáva svet ženských hrdiniek plný silných emócií. Jej autorské animované filmy Štyri (2007), Sneh (2013) a Žltá (2017) získali ocenenia na viacerých medzinárodných festivaloch. Po filme nasledoval rozhovor s autorkou o tvorbe a následná diskusia, kde viacerí položili svoje zvedavé otázky.

Kriss Sagan

Obrazy v pozadí od umelkyne Kriss Sagan

Pokochať sme sa mohli aj obrazmi od Kriss Saganovej, ktorej animácie boli súčasťou už aj na letnom festivale. Teraz sme mohli spoznať výber jej akrylových malieb s rozšírenou realitou. Stačilo len telefónom naskenovať QR kód a obraz sa razom roztancoval.

Oliver Beťko

Oliver Beťko

Svoju tvorbu nám odprezentoval aj popradský básnik Oliver Beťko. Nebol to však len obyčajný prednes. Oliver občas pridal do svojho vystúpenia aj spev, nechýbal žart, učiteľka klavíra a dva rumy, a tak sme sa všetci na konci usmievali od ucha k uchu.

To Punky

To Punky

Ako prvý hudobný hosť sa nám predstavila nová popradská punk-rocková kapela To Punky, ktorá odohrala svoj premiérový koncert! Nabilo nás to parádou energiou, skvele sme si zatancovali, v prvých radoch sa aj pogovalo.

Christina Mantis

Christina Mantis

Ďalšia v poradí vystúpila Christina Mantis a na pódiu bola aj vďaka svojmu outfitu doslova neprehliadnuteľná. S kapelou nám doniesla trochu iné rytmy a všetci sme sa do jej hudby jemne vlnili a nie len pod pódiom, ale aj v backstage.

Následne sme si dali pauzu od hudby a započúvali sa do Slam poetry v podaní mladých slamerov z ďaleka i z blízka.

Slam poetry

Slam poetry

Slam poetry je špecifický perfomatívny žáner, ktorý sa spolu so stand-upom a improdivadlom radí pod žáner „Spoken Word“. Zastrešuje v sebe nielen prístupy z improdivadla, standupu, ale aj rapu, folku, klasického divadla, tanca, literatúry či pantomímy.

Medzinárodné pravidlá slam poetry hovoria, že slamer má 3 minúty a 15 sekúnd na to, aby predniesol svoju performance, ktorá musí byť autorská a nesmú sa pri nej používať žiadne kostýmy či rekvizity. Performance je hodnotená dobrovoľnou diváckou porotou a to za pomoci siedmich bodových sád so škálou 0 až 10, pričom nula je najnižšou známkou a 10 najvyššou. Slam poetry je vďaka svojej kontaktnej forme i free speech platformou s demokratickými prvkami.

Luka Brex

Luka Brex

Luka Brex bol ďalším zo skupiny standupistov, ktorého charakteristické zelené vlasy neprehliadne azda nikto. Luka túto časť programu zároveň odmoderoval, keďže je organizátorom Slam poetry udalostí.

Dženga

Dženga – Slam poetry

Popradčanka Jana Šulíková alias Dženga žáner Slam poetry spoznala pred necelým rokom, no poetky a poeti si ju získali natoľko, že sa začala tvorbe venovať s nadšením čoraz častejšie. Na kultúrnej zime sa poriadne predviedla a v silnej konkurencii nesklamala a vyhrala.

Terya

Kapela Terya

Neskôr sme sa opäť vrátili k našim hudobným hosťom a predstavila sa nám popradská kapela Terya. Štýl ich hudby je ťažké zaradiť do jedného žánru, pretože kombinujú prvky alternative rocku, progresívneho rocku, punku, metalu a experimentálnej hudby.

Screen band

Ako posledná nám živú hudbu zahrala kežmarská kapela Screen a všetci sme si jej vystúpenie náramne užili a poriadne sa vytancovali.

Návštevníci Kultúrnej zimy

DJ VYDUCHCENY

DJ Vyduchceny

DJ Vyduchceny nám zahral niečo zo svojich tanečných setov.

DJ Shaman

DJ Shaman

Na afterpárty nám svoj set zahral aj DJ Shaman. Bol to skvelý drum&bass!

Afterpárty pokračovala v tanečných rytmoch až do skorého rána.

Afterpárty

Afterpárty

Festivalové občerstvenie zabezpečil obľúbený pub – U Krakena. Čapovalo sa výborné pivko, miešali sa výborné limonády. Ochutnať sme mohli dva druhy mäsového guľášu, vegánsku krémovú zeleninovú či humus so zeleninou. Každý si prišiel na svoje.

U Krakena

U Krakena

V exteriéri sa nachádzali stoly a lavičky, kde sme si mohli s priateľmi sadnúť a vypiť dobré pivo.

studio.pretlak_

Štúdio pretlak_

Tradične na podujatí nechýbali ani Lenka so Sárou z popradského štúdia pretlak_ . Boli pripravené kohokoľvek kedykoľvek „pobodať“ za festivalovo zvýhodnenú cenu. Tetovanie sme si mohli vybrať z predpripravených návrhov alebo smelo prísť aj s vlastným nápadom. Z festivalu odišlo pár spokojných prepichnutých uší či nosov, taktiež sa vytvorili zaujímavé tetovania.

Všetky fotky z tohto podujatia si môžeš pozrieť tu.

Chceš vedieť čo sa deje v POPRADE?

Nechaj nám tvoj email a budeme ťa informovať. Každý týždeň od nás dostaneš prehľadný zoznam najbližších podujatí priamo do tvojej emailovej schránky.

You have Successfully Subscribed!