Sú dvaja a radi sa hrajú. Hrajú sa s mestom, priestorom a s nami. Upozorňujú na kultúru, ktorá tu kedysi bola, ale aj na tú, ktorá mohla byť, lenže nikdy nevznikla. Ich príspevky môžete sledovať na sociálnych sieťach pod profilom Kultúra, ktorá neexistuje už niekoľko týždňov. Jana a Juraj majú radi verejný priestor a kultúru v najrôznejšej forme. Veria, že Poprad na to má.
Upozornili na seba Všehošatníkom v podchode do Spišskej Soboty. Je to stará skriňa natretá na ružovo, umiestnená v podchode. Má len dve úlohy – môžete do nej dať to, čo nepotrebujete a vziať si niečo, čo sa vám zíde. Ak sa vám zdá, že niečo také už v tomto podchode bolo, zdá sa vám správne.
Predstavujú si to, čo Popradu chýba
Do Popradu sa vrátili po niekoľkých rokoch strávených v zahraničí. Po čase zistili, že im tu niečo chýba. To, čo tu bolo, napríklad v podobe Grotesky, teda nezávislá komunita, kreatívny priestor, ale možno aj to, čo tu nikdy nebolo a videli to inde. Inšpiroval ich koncept v Brne, ktorý sa volá Bar, který neexistuje. Ten bar dnes naozaj funguje, ale nejaký čas o sebe iba tvrdil, že bol, aj keď ešte nebol. „Chceme, aby tu tá kultúra bola, ale zatiaľ ešte neexistuje. Preto sa ideme s týmto konceptom hrať. Objavujeme mesto novými očami a predstavujeme si kultúru, ktorá neexistuje,“ spresňuje Juraj.
V zahraničí videli, že kultúra môže byť prítomná na rôznych miestach a mala rôzne podoby. Baví ich prechádzať sa Popradom a predstavovať si, ako by asi vyzeral, ak by mal kultúru po celom meste a bolo by jej veľa. Svoje hravé predstavy sa snažia cez sociálne siete ukázať ľuďom, a zároveň podporiť ich predstavivosť, čo by v Poprade mohlo byť. Pripomínajú tiež kultúru, ktorá tu bola, ale z rôznych príčin už nie je. Tým prejavujú svoj rešpekt k ľuďom, ktorí ju tvorili.
Tak teda nie je v Poprade kultúra?
Ako hovoria, kultúra tu nejaká je, ale vždy by jej mohlo byť viac. Chýba im „voľná“ kultúra, do ktorej by sa vedel ktokoľvek zapojiť a taktiež väčšia rôznorodosť podujatí. Boli by radi, ak by v Poprade vznikol priestor inšpirovaný Arthousom, o ktorom sme už písali v rozhovore s Igorom Hanečákom, alebo starou Groteskou. „Na to, aký je Poprad veľký, sa mi zdá, že tu kultúry nie je dostatok. Chceme, aby jej bolo viacej a aby si bolo z čoho vyberať. Toto naše mentálne cvičenie snáď časom povedie k tomu, že sa pripojíme ku kultúre, ktorá existuje,“ hodnotí Janka.
Môžete sa aj zapojiť
Zároveň vyzývajú všetkých Popradčanov: „Ak má niekto vízie týkajúce sa kultúry, realistické či uletené, alebo si niekto pamätá na projekty, ktoré si zaslúžia byť pripomenuté, veľmi radi si to vypočujeme.“ Odporúčajú ľuďom sledovať ich stránky, aby pochopili, akým spôsobom to myslia. Chcú do toho zapojiť aj iných ľudí, aby sa hrali spolu s nimi.