U Krakena – komunita hráčov hier a zmysluplné prepojenie podnikov

od | jan 25, 2024 | Inšpiratívne miesto | 0 komentárov

Popradčania Mária Panáčková a Lukáš Kostelníček žili istý čas v Anglicku, kde ich kamaráti priviedli k spoločenským hrám. Po návrate na Slovensko sa rozhodli otvoriť si podnik inšpirovaný práve ich anglickým pobytom – pub so spoločenskými hrami. „Priviedol nás k tomu fakt, že v Poprade nie je tak veľa, čo robiť a prevádzky sú veľmi podobne zamerané. Jediný, kto mňa osobne v minulosti oslovil bola stará Groteska. Chceli sme vytvoriť miesto, ktoré by malo podobnú atmosféru,” hovorí Lukáš. 

Vo februári 2020 sa im, vtedy ešte aj spolu s Lukášovou sestrou Ivanou, podarilo otvoriť podnik, no už od začiatku to nemali ľahké. Už mesiac po otvorení pocítili silu protipandemických opatrení. „Boli sme v tom čase ešte v starých priestoroch a jediní zamestnanci sme boli my, takže sa to s odvodmi dalo zvládnuť. S nájmom nám v tom čase veľmi pomohol majiteľ priestorov. Za ten krátky čas sa nám podarilo prilákať nejakých ľudí, ktorí boli zaujatí spoločenskými hrami, a tak sme v lete mohli našetriť na to, aby sme prežili ďalšiu zimu.“ Ivana s nimi spolupracovala po celý čas, až pokým sa presťahovali a neodišla na dlhší čas do zahraničia.

 

Tri v jednom

V marci 2023 sa presťahovali na Námestie svätého Egídia, pretože pôvodný priestor už cez víkendy kapacitne nestačil. Miesto, kde sa aktuálne nachádzajú, však vytvorilo skvelé podmienky na spoluprácu. O poschodie nižšie sa nachádza pivovar Fólkvang Brewery, od ktorého od začiatku odoberajú pivo a teraz môžu ponúkať ešte širší výber.

Ďalšiu spoluprácu nadviazali s prevádzkou Angry Chef, ktorá sa približne v tom istom čase presťahovala vedľa Krakena. Mária s majiteľom boli starí kamaráti, a preto, keď prišla možnosť, aby prevzali kuchyňu, hneď sa im tento nápad zapáčil – spojiť tri rôzne podniky a navzájom sa podporovať. Hostia u Krakena tak majú možnosť zažiť gurmánsky zážitok a nechať sa okúzliť ázijskými chuťami.

 

 

Až 200 hier

U Krakena je taktiež priestorom, kde sa stretávajú rôzne generácie. „Aktuálne sú to najčastejšie skupiny ľudí, ktorí majú okolo 30 rokov, naši rovesníci. Dalo by sa povedať, že tu stretávame veľa známych, ktorých sme stretávali v starej Groteske.“

Lukáš hrával hry už od malička: „U skautov som našiel prvotnú záľubu v stolných hrách a keď sme sa s Majkou spoznali, naučil som hrať aj ju. Sme nadšenci. Keď vyjde novinka, väčšinou ju hneď máme alebo poznáme ďalších ľudí, ktorí ju majú – je to skvelá komunita.” Aktuálny počet hier v pube presahuje 200 kusov. 

Ďalšou aktivitou v podniku je Pubquiz, kde si Popradčania môžu preveriť svoje všeobecné vedomosti či znalosti o konkrétnej téme pri kvízoch s podtémou. „Ešte keď sa prevádzka nachádzala v starých priestoroch, zorganizovali sme tematický večer – Kraken Noir, kde sa mohli ľudia obliecť na tému mafie a detektívok. Taktiež sme hrali tematické hry ako Kmotor, Mikro Makro, Sherlock, Gangster City, pravidlá ktorých sme zároveň vysvetľovali. Súčasne sme to prepojili aj s koncertom Kejazz Duo. Nosnou myšlienkou bolo zabaviť sa, zahrať si nové hry a stretnúť sa. Mali sme na to veľmi pozitívnu odozvu. V podobných podujatiach by sme chceli v budúcnosti pokračovať.“

Nedávno tak v nových priestoroch zorganizovali akciu, ktorá spájala tieto dve – kvíz a tematický večer – Halloween pubquiz. Už vtedy sa kapacita naplnila do posledného miesta a aj ďalšie tri kvízy nemali núdzu o záujemcov: „Ak by sme mali väčšiu kapacitu, prišlo by ešte raz toľko ľudí,“ poznamenáva Mária na základe záujmu o rezerváciu tímov, ktoré je potrebné nahlásiť dopredu. „Od januára začíname kvízy znova organizovať pravidelne – každý druhý týždeň vo štvrtok,” uzatvára Lukáš.

Jednou z akcií, ktorá sa už viackrát opakovala bol Vysvetľovací večer. Štyria alebo piati ľudia z Kraken kolektívu, pomáhali s pravidlami, rozložením a ukazovaním základov hier, ktoré hráči zatiaľ nepoznajú. „Snažíme sa naučiť čo najviac hier, aby sme si kedykoľvek, keď to okolnosti dovoľujú, mohli aj mimo Vysvetľovacích večerov prisadnúť k stolu a pomôcť vysvetliť a ukázať nové hry, ktoré táto skupinka ľudí nepozná.“

 

Plánom sú degustácie i budovanie komunity

V spolupráci s Angry Chef plánujú aj prezentácie a degustácie jedla: „Plán je, aby každá nová sezónna ponuka mala prezentáciu a degustáciu – teda ochutnávku jedál, ktoré sú nové, ich vysvetlenie a opis, keďže sú na popradské pomery celkom netradičné. Pri aktuálnej ponuke, keď sa v meste nachádzajú najmä prevádzky ako pizza, kebab a burger, chceme ľuďom predstaviť aj tento štýl kuchyne, a ukázať im, že sa toho naozaj nemusia báť,“ hovorí Lukáš. Ponuka sa bude meniť približne každé tri mesiace. O tejto udalosti budú informovať na svojej facebookovej stránke, aj na webe copoprad.sk.

Do budúcnosti majú veľa plánov. „Chceme vybudovať hernú komunitu. To je hlavný cieľ. Radi by sme zorganizovali napríklad viachodinové hranie hier. Začalo by sa ráno a hralo by sa až do ďalšieho rána alebo by sa končilo neskoro večer,“ vraví Mária. „Chceme, aby aj ľudia, ktorí nemajú kde hrať, boja sa alebo nemajú s kým, mali miesto, kde sa môžu zastaviť a niekoho nájsť,“ dopĺňa Lukáš a dodáva: „Chceli sme hlavne do Popradu priniesť niečo nové, iné. Niečo, čo tu nie je. Ponúknuť ľuďom a naučiť ich, že existujú aj iné dôvody prečo ísť von, ako sa socializovať a nie len sa v piatok večer opiť. Že existuje niečo iné ako pozeranie do telefónu pri pive celý večer.“

Napriek tomu, že v Anglicku prežili nejaký čas, vždy sa chceli vrátiť naspäť domov. Prezrádzajú, že by v Poprade prijali ešte väčšiu variabilitu podnikov a možnosť si vybrať. „Ľudia sú tu dlhé roky naučení na jednu vec a boja sa skúšať niečo nové. Podľa môjho názoru veľa ľudí vníma tento deficit, hlavne mladší, ktorí by chceli aj niečo nové. Chceme niečo iné, ako tie isté podniky, v ktorých hrá tá istá hudba, je tam také isté jedlo a drinky. A čo sa týka kultúry, je toho extrémne veľa, čo tu chýba,“ zamýšľa sa Lukáš. „Pomaličky sa to však začína budovať,“ poznamenáva Mária. 

Na otázku, či bolo ťažké vybudovať niečo takéto odpovedá Mária: „Určite to nebolo jednoduché.“ Lukáš pokračuje: „Ale pre niekoho kto chce, nič nie je nemožné.“ „Nevyskúšaš nevieš. Netreba sa báť nových vecí,“ uzatvára Mária.

 

Chceš vedieť čo sa deje v POPRADE?

Nechaj nám tvoj email a budeme ťa informovať. Každý týždeň od nás dostaneš prehľadný zoznam najbližších podujatí priamo do tvojej emailovej schránky.

You have Successfully Subscribed!