Tanec, ktorý spája: Popradčania sa môžu naučiť modernému country tancu

od | jún 15, 2023 | Inšpiratívne miesto | 0 komentárov

15 rokov žila v USA, kde vyštudovala vzdelávanie dospelých a pôsobila na viacerých univerzitách. Rodná krajina ju však volala priveľmi nástojčivo, aby jej odolala. Na Slovensko priniesla okrem svojej veselej nálady a entuziazmu aj jej najväčší koníček – country tance. Tanečné hodiny pre verejnosť Erika Fecková poskytuje vo svojej tančiarni v budove Výkriku. Chce ľuďom ukázať, že country znamená dnes už niečo úplne iné ako stále vnímame na Slovensku a v popredí stojí spájanie ľudí. Popradčania sa o tom môžu presvedčiť na doslova na vlastné nohy.

Žila v Massachusetts, New Jersey, Missouri aj v Colorade. Práve v treťom menovanom sa dostala k pravidelnému tancovaniu country tancov. Avšak skôr ako štýl jej učarovala komunita ľudí, ktorá sa okolo tejto aktivity vytvárala. Country totiž patrí pod spoločenské tance a spája ľudí naprieč celým svetom. Ak sa naučíte kroky hoci aj v Poprade, to isté si zatancujete v Colorade, Sydney alebo aj v Hongkongu. Čarovné je aj to, že nezáleží na tom, aký rok narodenia máte, tento typ tanca presahuje i vekové ohraničenia.

Kyslíková bomba na chrbte nie je prekážkou

„Country bolo niečo typické americké, čo som chcela vyskúšať. Nechytilo ma to však hneď, až keď som začala chodiť na hodiny tanca v Missouri. Rýchlo som si vytipovala, kde sa dá tancovať a po určitom čase som country tance začala aj učiť,“ opisuje svoje cestu Erika a vysvetľuje: „Čo sa týka možností tancovania, v ,Štátoch‘ je to úplne iné. Niektoré bary majú veľké tanečné parkety, a ľudia tam prichádzajú tancovať, zabaviť sa, nie je to len o alkohole. Ponúka to úplne iné možnosti, ako spoznať niečo nové alebo niekoho nového.“

Bežne sa tak na tanečnom parkete stretali mladí ľudia s ľuďmi aj po osemdesiatke. Erika popisuje, ako pravidelne vídavala staršieho pána tancovať s maskou a kyslíkovou bombou prichytenou na chrbte. Zúčastnila sa aj rodinných večerov, kde spolu tancujú všetky generácie.

Country nie je len Michal Tučný

Po návrate na Slovensko chcela naďalej pokračovať – aj ako tanečníčka, aj ako učiteľka tanca. Hoci country má v Poprade tradíciu a bola tu skupina ľudí, ktorá ho tancovala, dnes už komunita nie je aktívna. Erika sa však nevzdala, zadovážila si priestory v budove Výkriku a pustila sa za svojím snom.  „Na Slovensku si ľudia pod country predstavia niečo staré, staromódne, trampské pesničky a podobne, ale moderné country je úplne iné, čo sa týka hudby aj pohybov. Je to skôr o komunite, o kamarátoch a ľuďoch, s ktorými ťa country spája. O takom jednoduchšom živote. A toto by som chcela priblížiť ľuďom na Slovensku.“

Kurzy tanca v obľúbenom oblečení

Naše vnímanie pramení aj z toho, že country u nás nemá korene, bežne k modernému country nemáme prístup, je potrebné ho aktívne vyhľadať. To sa však môže, minimálne v Porade, zmeniť vďaka Erikinej húževnatosti. Vo svojej tančiarni pravidelne ponúka kurzy country a moderných line dance tancov. Line dance tance sa väčšinou tancujú bez partnera, pozostávajú z rôznych kombinácií krokov, ktoré sa postupne učia a spájajú do choreografií. Zvládnu ich aj úplní začiatočníci. Jej kurzy si mladí, starší i najstarší môžu vyskúšať od júla vo štvrtky o 17.00 hod.

„Väčšinou hodiny prispôsobujem tomu, kto príde. Keď prídu úplní začiatočníci, učím jednoduchšie tance. Keď príde mix, tance striedam, aby si prišli na svoje všetci,“ popisuje Erika. Výhodou je, že človek nepotrebuje žiadnu špeciálnu výbavu, stačí prísť v tom, v čom sa cíti pohodlne a priniesť si topánky na prezutie. Ponuku tancov môžete sledovať na Facebookovej stránke CountryBarn Poprad.

Okrem tančiarne chce Erika svojím priestorom prispieť aj ku rozvoju ďalších komunitných aktivít v meste. „Tanečnú sálu ponúkam aj lektorom iných štýlov, prípadne na workshopy a rôzne kurzy.  Mojím cieľom je vytvoriť priestor, kde sa môžu ľudia každého veku schádzať, chodiť tancovať, naučiť sa niečo, stretnúť sa,“ dopĺňa Erika.

Country aj v školách

Ďalšou aktivitou, ktorú Erika plánuje rozvíjať, sú workshopy na školách. Pre žiakov základných aj stredných školách má pripravený program, v rámci ktorého hovorí o svojom živote v USA, o country komunite a súčasťou je aj ukážka line dance tancov. Deťom a mladým ľuďom tak predstaví niečo, s čím sa u nás bežne nemajú šancu stretnúť.

Chceš vedieť čo sa deje v POPRADE?

Nechaj nám tvoj email a budeme ťa informovať. Každý týždeň od nás dostaneš prehľadný zoznam najbližších podujatí priamo do tvojej emailovej schránky.

You have Successfully Subscribed!