Šíria pokoj a pohodu. Stačia im na to dva nástroje

od | apr 30, 2023 | Inšpiratívny človek, Rodený Popradčan | 0 komentárov

Z Kamily a Ička vyžarujú pokoj a pohoda. A radi sa o ne delia – vo svojej hudbe. Stretnúť ich môžete na príjemných komorných koncertoch pri víne či na vernisážach a diskusných podujatiach, na ktorých vytvárajú pohodovú atmosféru a pekný pocit na duši. Spoznajte popradské Senti Duo.

Igor „Ičko“ Cpin pracuje ako lesník v TANAPe a vo voľnom čase sa venuje gitare. Nájdete ho na skúškach či vystúpeniach s koučkou, vyštudovanou učiteľkou Kamilou Droppovou, členkou Komorného orchestra slovenských učiteľov, ktorá vyniká hrou na viole a nežným spevom. Pred 2 rokmi spojili svoje talenty, aby prinášali (nielen) ľuďom v Poprade radosť z hudby.

Ich väčšinový repertoár tvoria cover verzie piesní od najrôznejších interpretov, najmä zo žánru bossa nova.  „Máme cieľ skrze hudbu navodiť pohodu a oddych, sme radi, keď pri nás ľudia vypnú hlavu a neriešia starosti,“ vysvetľuje s úsmevom Kamila a Igor ju doĺňa: „Vieme, čo všetko pekné hudba vytvára v nás samých a máme túžbu sa o to podeliť a potešiť našou muzikou aj ostatných.“

Vystupujú na komornejších podujatiach, vidieť ste ich mohli napríklad v sobotskom Espresso Bare alebo v Melody Café na námestí. Sprevádzali však už aj novomanželov na sobášnom obrade, v ponuke tak majú aj svadobný repertoár. „Tešíme sa, že v poslednom čase oslovujú ľudia nás, boli sme už hrať aj na vernisážach,“ spresňuje Igor.

Igorovým vzorom je široké spektrum hudobníkov, od rockových až po bluesových, Kamila zase nachádza inšpiráciu v klasike či v jazze: „Inšpirujú ma hudobníci, ktorí hudbou žijú. Viac ako žáner je pre mňa dôležitá energia, ktorá z nich ide, a to, že so svojou hudbou vytvárajú jednotu, symbiózu. To je pre mňa veľmi silné.“. Sama sa to snaží do svojej tvorby dostať, a tak aj napriek navonok pomerne jednoduchému spojeniu dvoch nástrojov je na vystúpeniach Senti Dua cítiť hudobný zážitok.

Senti Duo začínalo ako kapela Ras Dalman, po ukončení jej činnosti sa Kamila s Igorom rozhodli pokračovať ďalej. Aká je dynamika v kapele o dvoch ľuďoch? „Dokážeme si otvorene povedať, čo áno a čo nie. Navzájom sa počúvame a nepotrebujeme si presadzovať svoje. Snažíme sa nájsť to spoločné a na tom stavať,“ pomenováva Kamila a Igor pokračuje: „Stáva sa, že niektorý z nás príde s novou pesničkou a nevyjde nám to. Ale v takých prípadoch sa nič nedeje, ideme ďalej, nájdeme nejakú inú vec, ktorú môžeme urobiť na náš obraz.“

Pri otázke o tom, či je v Poprade záujem o ich umenie obaja priznávajú, že vnímajú istý chlad, ktorý je možno daný tým, že sa nad nami týčia drsné veľhory. Nenechávajú sa však odrádzať: „Chceme, aby naša hudba roztápala a zjemňovala túto drsnosť,“ zhodujú sa obaja.  Podľa nich je v Poprade pomerne vysoké množstvo kapiel, prevažne sa však venujú tvrdším žánrom, ako je napríklad rock. Naproti tomu chce Senti Duo rozšíriť ponuku lokálnych hudobníkov o oddychovejší žáner.

 „Myslím si, že na také malé mesto je tu celkom dosť hudobníkov, niektorí vystupujú na verejnosti, niektorí hrajú v garážach. Mojím prianím by bolo, keby začali medzi sebou viac komunikovať a viac spolu vychádzať. Máme spoločný cieľ a spoločnú vec, z ktorej by sme sa mali tešiť,“ vyslovuje svoje želanie Igor.

Ak by ste radi zažili Senti Duo naživo, sledujte ich instagramový účet @sentiduo, kde sa dozviete viac o ich tvorbe a koncertoch.

 

Foto: Vladimír Citriak

 

Chceš vedieť čo sa deje v POPRADE?

Nechaj nám tvoj email a budeme ťa informovať. Každý týždeň od nás dostaneš prehľadný zoznam najbližších podujatí priamo do tvojej emailovej schránky.

You have Successfully Subscribed!