Na Slovensko prišiel doslova po vlastných. Dnes hrá hudbu, ktorou odovzdáva nádej

od | apr 30, 2023 | Inšpiratívny človek | 0 komentárov

Neďaleko od Popradu, v Dolnom Smokovci, žije nenápadne hudobník James Evans. V minulosti ste ho mohli vidieť na pódiách napríklad s Katkou Koščovou. Ak sa ho opýtate, ako sa dostal k nám, pod Tatry, pripravte si približne hodinu času. Zbehne vám však ako voda, jeho príbeh je totiž fascinujúci.

James za zlom vo svojom živote označuje vek 16 rokov. Vtedy s kamarátmi odcestoval do Rumunska, aby miestnym odovzdali humanitárnu pomoc. Boli 90. roky, v Rumunsku vládla chudoba a život tam vyzeral úplne inak ako v rodnej Británii. Natrvalo ho to ovplyvnilo. A tak, keď ho Daniel, jeden z jeho spoludobrovoľníkov, zavolal na pešiu prechod z Británie až do Jeruzalema, naprieč Európou, po dlhšom rozmýšľaní súhlasil.

Pešo tisícky kilometrov

K Danielovi sa pridal v Taliansku. Pre nedávnu vojnu na Balkáne však nemohli putovať najkratšou cestou, vydali sa tak do Rakúska, cez Slovensko a na Ukrajinu. Na Slovensku sa im podarilo dlhšie sa zdržať v Lučenci: „Hovorili sme si s Danielom, aké je to úžasné miesto,“ opisuje s úsmevom. „Malé mestečko s úžasnou komunitou ľudí. Všetko bolo pre mňa fascinujúce – jazyk, jedlo, ľudia.“

Potom sa vydali ďalej na východ: „Ľudia na Slovensku boli úžasní. Doteraz nechápem ako je to možné, vždy sme mali kde prespať, vždy sa o nás niekto postaral, dal nám jedlo, zaujímal sa o nás,“ delí sa o svoju skúsenosť.

S Danielom sa dostali až na ukrajinsko-rumunské hranice, odkiaľ však neboli schopní pokračovať ďalej. Rozhodli sa preto vrátiť a opäť zakotvili v Lučenci, kde si našli prácu ako učitelia angličtiny. Po nešťastnej udalosti, keď ich prenajatý byt vykradli, sa však museli vrátiť za lepšími zárobkami späť do Británie, aby mohli majiteľovi splatiť ukradnutý majetok.

James, buď pripravený!

Zamestnali sa v jednej z anglických krčiem. James však cítil, že to nie je jeho miesto. A tak sa rozhodol zbaliť si svoj dovtedajší život, aby ho už ďalej žil u nás.

Z neznámej dvojice známa kapela

V Košiciach sa spoznal s istým amatérskym hudobníkom, a spolu s Danielom, ktorý sa tiež vrátil na Slovensko, hrávali v miestnom pube. Daniel hral na gitare, James ho doprevádzal druhou gitarou alebo husľami. Mali úspech, bar zvykol byť úplne plný. Založili kapelu Heaven’s Shore (foneticky odkazuje na ich priezviská Evans – Shaw), s ktorou začali koncertovať najprv na školách a neskôr aj v kultúrnych domoch po celom Slovensku.

Kapele sa náhle začalo dariť, dostávali pozvánky na lokálne aj celoslovenské koncerty, hrali pred tisíckami mladých ľudí: „Bolo to niečo neuveriteľné. My, obyčajní chalani, sme zrazu hrali na pódiu pred tisíckami ľudí, nedokázal som to pochopiť,“ opisuje James. Neskôr sa dostali na turné do Česka, Nemecka a koncertovali v Chorvátsku, Taliansku, Poľsku aj vo Veľkej Británii.

James spomína aj na vtipnú zhodu náhod. V istom období cítili, že do kapely by sa hodili vokalistky: „Daniel sa rozhodol usporiadať kasting. Mne sa tento nápad zdal absurdný, ale on trval na svojom. Mali sme kastingy v Prešove a v Košiciach a prišlo veľmi veľa záujemkýň. Nakoniec sme sa rozhodli vziať dve sestry – Veroniku a Katku,“ usmieva sa James a dodáva: „Boli to sestry Koščové. Boli členkami Heaven’s Shore ešte predtým, ako Katka vyhrala Superstar.“

A práve Katke vďačí aj za to, že sa zoznámil so svojou terajšou manželkou Beátou, ktorá pochádza z Tatier.

Usporiadava zvuky do melódie

Kapela sa rozpadla pred niekoľkými rokmi, ale James sa nikdy nepustil svojej vášne. Hrával s viacerými známymi aj menej známymi hudobníkmi, dostal aj pozvanie sprevádzať svojou hudbou ľudí na výletnej lodi v Stredozemnom mori. Momentálne hráva na lokálnych podujatiach a je účasťou kapely Slávky Tkáčovej. Na jeseň dostal pozvanie na Filipíny odohrať piesne s komorným orchestrom. Zároveň pracuje na novom albume s názvom Eternity, ktorý venoval svojmu otcovi a ktorý tvorí spolu s hudobníkmi z Chicaga a ďalšími zaujímavými hosťami.

„Snažím sa skladať hudbu v duchu pokoja, zmierenia. Myslím na tých, ktorí zažívajú niečo ťažké a chcem im odovzdať nádej.“  Opisuje, ako neprestajne vníma všetky možné zvuky okolo seba a premieňať ich na melódiu: „To je to, čo robím rád. Usporiadavam chaos tónov a zvukov na hudbu, vďaka ktorej môžem komunikovať a vyjadriť to, čo vnímam vo svojom vnútri.“

Ticho a pokoj

A ako sa mu žije pod Tatrami? Poprad považuje za skvelé miesto pre život, vyzdvihuje najmä prírodu, výborný vzduch a ako Angličan veľmi oceňuje letisko, vďaka ktorému vie byť rýchlo a pohodlne v Londýne. „Považujem za výsadu, že môžem žiť práve pod Tatrami. Život tu ubieha ticho a pokojne,“ uzatvára James.

 

Foto: Archív Jamesa Evansa

 

Chceš vedieť čo sa deje v POPRADE?

Nechaj nám tvoj email a budeme ťa informovať. Každý týždeň od nás dostaneš prehľadný zoznam najbližších podujatí priamo do tvojej emailovej schránky.

You have Successfully Subscribed!