Kto je koPPa? Dávajú vedieť, čo sa deje v Poprade a píšu o lokálnych projektoch

od | máj 29, 2023 | Inšpiratívny projekt, Top | 0 komentárov

Vonku je už tma, hoci je len šesť hodín večer. Posuvné dvere, ktoré sú vstupom do Coworkingu Poprad sa každú chvíľu s novým prichádzajúcim otvárajú a zatvárajú. Obzeráme si jeden druhého, veď väčšina z nás sa vidí prvýkrát v živote. Po pár mikrosekundách sa na seba usmievame, podávame si ruky a predstavujeme sa. Nakoniec je nás 10. Sadáme si do kruhu, aby nám Tomáš vysvetlil, prečo sme sa tu dnes takto stretli.

Tomáš Kuzár, zakladateľ Coworingu Poprad, nás pozval, aby sme sa porozprávali o tom, ako a či funguje kultúrno-komunitný život v Poprade. Sedíme pri sebe ľudia, ktorí sa v Poprade snažili niečo rozbehnúť alebo niektoré projekty už úspešné vedú. Sú tu zástupcovia „ozetiek“ aj podnikov. Pár z nás sú dokonca „len“ nadšenci témy. Po vyše hodine debát nastáva jednoznačná zhoda: chýba nám miesto, kde by sme sa dozvedeli, čo sa v meste deje. Chýba nám príležitosť prepojiť sa.

6+1 statočných


Prejde pár týždňov a stretávame sa druhýkrát. Tentoraz je skupina mierne okresaná, ostalo nás 6, no diskusia je dynamická. Prichádzame na to, že v Poprade a okolí sa dejú veci, stačí o nich len písať a vytvoriť priestor, kde sa o nich môžu ľudia informovať. Už onedlho je jasné, že chceme spúšťať portál o aktivitách v Poprade a že ho budú dopĺňať aj lokálne, tlačené noviny.

Tých šesť ľudí sme my: Darinka Rázgová, Filip Zacher, Miška Uhríková, Tomáš Kuzár, Tomáš Rázga, Zuzka Gondová. A už o pár mesiacov vystupujeme pod názvom koPPa. Pretože netrvalo dlho, aby sme sa presvedčili, že v Poprade a jeho okolí je toho kopa zaujímavého a inšpiratívneho. Dôležitú úlohu pri našom počiatočnom premýšľaní zohral aj Michal Zavarský, ktorý nás obohatil svojimi skúsenosťami z ArtHousu a Lahodného neba. Vlajkovým projektom združenie koPPa je projekt ČO-POPRAD, ktorý nájdete na webe copoprad.sk. O čo teda ide?

Spojiť sa za spoločnú vec

„Komunita je z latinského communitas, čo znamená spoločenstvo. A kto z nás nefunguje v nejakom spoločenstve? S projektom copoprad.sk rozhodli osloviť rôzne spoločenstvá  ̶  komunity, ktoré máme v Poprade a v jeho okolí. Veríme, že každá z nich má na tomto mieste svoj priestor a úlohu,“ hovorí Filip, ktorý do našej skupiny priniesol široký rozhľad o rôznych skupinách u nás.

Po prvý raz tak majú Popradčania, ale aj ľudia zo širšieho okolia, jednotný priestor, kde môžu ľuďom dávať vedieť o svojich aktivitách. Nemusia to byť pritom len kultúrne podujatia, ale napríklad aj rôzne vzdelávacie kurzy či komunitné aktivity. Podmienkou je, aby šlo  o nezávislé iniciatívy jednotlivcov, združení alebo aj podnikov, tvorené nie len pre zisk. Zámerom projektu je, aby sa ľudia v našom regióne dozvedali, čo sa deje okolo nich, ale aj aby sa vzájomne prepájali. Na webe tak nájdete aj články o lokálnych ľuďoch či projektoch. Nayvše, okrem viditeľnosti na portáli sa aktivity budú propragovať aj na našich sociálnych sieťach či prostredníctvom tlačených novín v spriatelených podnikoch.

Ako vysvetľuje Filip, niekto má rád divadlo a niekto iný trávi všetok voľný čas v miestom skateparku, iní sa snažia zase ponúkať svojmu okoliu rôzne vzdelávanie. V koPPe pod kultúrou tak rozumieme najrozličnejšiu ľudskú činnosť: „Sme presvedčení, že si najrôznejšie skupiny majú čo povedať. Ibaže nie vždy o sebe vedia. Hoci sa hovorí, že  ľudia sa vedia spojiť skôr proti niečomu ako za niečo, veríme, že v Poprade to môže byť presne naopak.“

Navzájom sa podporovať a inšpirovať


Miška, ktorá má skúsenosti s organizovaním podujatí v sobotskom Espresso Bare a v našej skupine zastupuje aj hlasy menších lokálnych podnikov, dopĺňa:
„Platforma, kde sa zdieľajú podujatia viacerých podnikov v Poprade a okolí je ideálna – náklady toľko nezaťažujú jednu prevádzku, ale rozpočítajú sa. Druhý, nie menej dôležitý aspekt je budovanie viditeľnej komunity naprieč popradským regiónom, ktorý dáva nádej nielen prevádzkam, ale aj jednotlivcom, že sa tu deje kopa zaujímavých vecí.

Snáď najväčšie skúsenosti s rozbiehaním aktivít v meste spomedzi nás šiestich má už spomínaný Tomáš Kuzár. Ako zakladateľ a majiteľ Coworkingu Poprad vytvoril miesto, kde sa prirodzene stretávajú najrôznejší ľudia, vďaka čomu vznikajú nápady a mnoho z nich sa už v súčasnosti realizuje. Vybudovať takýto priestor si vyžadovalo značnú vytrvalosť. A kde ju nabral? „Veľmi rád totiž prispievam k rozvoju nášho mesta. Moja motivácia vychádza z osobnej skúsenosti a presvedčenia, že keď sa ľudia dajú dokopy, dokážu urobiť veľké veci. Verím, že spoločne môžeme vytvoriť silné a trvalo udržateľné prostredie, kde sa budeme navzájom inšpirovať a podporovať a zároveň rozbiehať nové, užitočné projekty,“ vysvetľuje Tomáš.

Menšie projekty, avšak tvorené s nadšením


Zuzka do nášho tímu prináša skúsenosti s komunikáciou, najviac s tvorbou online magazínu a  redakčnými prácami:
„Po rokoch som sa presťahovala späť do Popradu s predsudkom, že sa tu toho veľa nedeje. Už po pár mesiacoch vďaka copoprad.sk zistila, že to nie je pravda. Máme tu mnoho projektov zväčša menších, na druhej strane ich tvoria ľudia s nadšením a zápalom. To najmenej, čo môžeme urobiť, je podporiť ich tým, že na ich akciu prídeme. A ja sa teším, že o nich môžem aj písať a dávať ich do popredia.” 

Fotografi, kolegovia a zároveň aj manželia Darinka a Tomáš Rázgovci dopĺňajú našu šesticu o svoje umelecké a biznisové know-how. Na copoprad.sk si nachádzajú čas popri rodine a viacerých podnikateľských aktivitách, čo ich k tomu motivuje? „Už v minulosti sme spolupracovali na neziskovom projekte, ktorý združoval fotografov, organizovali sme výstavy, školenia a spoločné fotenia. Mnohokrát sme riešili, ako dať vedieť o našich aktivitách širšiemu publiku. Teraz organizujeme školenia fotografie pre začiatočníkov a taktiež zápasíme s tým, ako dať o sebe vedieť. Preto v tomto projekte vidíme zmysel a zvlášť nás teší, že sa deje doma, v Poprade,” zhodujú sa obaja.

Ak sa projekt ČO-POPRAD páči aj vám, je viacero možností, ako nám vyjadriť podporu. V prvom rade budeme najvďačnejší, ak copoprad.sk začnete aktívne využívať a šíriť jeho myšlienku ďalej. Ďalšie formy podpory nájdete na tejto stránke. Ďakujeme!

Chceš vedieť čo sa deje v POPRADE?

Nechaj nám tvoj email a budeme ťa informovať. Každý týždeň od nás dostaneš prehľadný zoznam najbližších podujatí priamo do tvojej emailovej schránky.

You have Successfully Subscribed!