Festival, ktorý existuje na Deň Ústavy ukázal popradskú rozmanitosť

od | okt 3, 2023 | Inšpiratívny projekt | 0 komentárov

Nezáležalo na tom, či ste šli pešo z centra alebo zo Spišskej Soboty, na záverečnú pešinu vás naviedli ružové šípky. Do poslednej chvíle ste stále netušili, kde to vlastne bude. S ubúdajúcimi metrami k cieľu sa vám ale pozvoľna objavoval úsmev na tvári. V širšom centre Popradu, no trochu „od ruky“.  Práve tomuto miestu sa rozhodla Kultúra, ktorá neexistuje vdýchnuť život – teda aspoň na jeden deň.
 
Juraj s Jankou, ktorí tvoria Kultúru, ktorá neexistuje, veria, že v Poprade založia kultúrne centrum. Chceli začať niečím jednoduchším. Juraj približuje, ako nad tým uvažovali: „Urobme festival. Ak budeme schopní pripraviť ho, vyskladať program a nájsť ľudí, ktorí nám s tým pomôžu, môže to byť počiatočný bod niečoho do budúcna.“ Definitívne rozhodnutie padlo v polovici júla. Dobrovoľníkov sa nakoniec našlo približne dvadsať. Priestor neďaleko železničnej stanice im odporučil kamarát. Areál stolárskej dielne si prenajali na dva týždne, aby vytvorili festival, ktorý navštívilo 200 až 300 návštevníkov.
 
Prvým potvrdeným vystupujúcim bol popradský pesničkár, ktorý si hovorí Zabiť Františka. Zahrali napríklad aj kapely Sandozz, Senti Duo a o afterpárty sa postarali Kulo.are a DJ Vyduchceny. Svoju literárnu tvorbu predstavil Karlos Kolbas a poetka Mirizmá Kirkov. Súčasťou programu bolo divadlo, filmové premietanie a pexesový turnaj. Svoje vizuálne umenie predviedli okrem iných aj Juraj Brenišin a Gabs.urd. Vidieť ste mohli i krátke filmy, animácie, ale mohli ste si nechať spraviť aj tetovanie či piercing. Tiež sa diskutovalo. Jednou z tém bola ústava, vysvetľuje Juraj: „Takto sme si uctili našu ústavu, ktorej sme vďačný za to, že takéto veci môžeme robiť slobodne. Taktiež vďaka nej bol tento deň voľný a mohli všetci prísť.“
 
Každý, kto na tomto festivale vystúpil, je Popradčanka či Popradčan, pochádza z okolia Popradu, či je s Popradom nejako prepojený. Honoráre neboli, maximálne sa preplatila cesta tým, ktorí už žijú ďalej. Napriek neistej predpovedi na festivale nepršalo. Svoju celkovú spokojnosť vyjadruje Janka takto: „Boli sme pozitívne prekvapení, že všetko dobre dopadlo. Mysleli sme si, že budeme celý čas hasiť problémy alebo veci, ktoré nebudú fungovať. Neverili sme, že to môže tak dobre dopadnúť.“ Po úspešnom nultom ročníku, podľa slov organizátorov, čaká Festival, ktorý existuje pokračovanie aj budúci rok.
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Svetlana Skladaná

Chceš vedieť čo sa deje v POPRADE?

Nechaj nám tvoj email a budeme ťa informovať. Každý týždeň od nás dostaneš prehľadný zoznam najbližších podujatí priamo do tvojej emailovej schránky.

You have Successfully Subscribed!